Nietolerancja glutenu, czyli celiakia. Dziś coraz częściej dotyka dzieci, coraz więcej osób starszych także powoli zauważa u siebie nietolerancję tego składnika. Wpływ na to ma dzisiejszy świat, produkty nawożone, modyfikowane powoli trujące. Jest to poważna wada genetyczna układu immunologicznego. Gluten zawarty w zbożach (pszenica, jęczmień, owies, jęczmień) działa trująco prowadząc do zniszczenia jelita cienkiego.

Osoby cierpiące na celiakię nie mają łatwego życia. Większość ogólnie dostępnych produktów jest na bazie mąki pszennej…bo tak jest najtaniej i najłatwiej. Dlatego dieta bezglutenowa to ciągłe wyrzeczenia i liczenie każdego grosza.

W związku z tym staramy się posiadać w sklepie mąki bezglutenowe lub o obniżonej zawartości glutenu (ryżowa, gryczana, jaglana, kasztanowa) makarony ryżowe lub sojowe, kasze, ziarna itd. Znajdziecie u nas wiele produktów z których można przyrządzić szybki bezglutenowy posiłek.

Ważne są dla nas dzieci, gdyż je problem diety bezglutenowej dotyka najmocniej. Muszą szybciej dorosnąć i bardzo uważać,  nie mogą zajadać się kanapkami w autobusie jadąc na szkolną wycieczkę, zjeść jogurtu na przerwie itd…To na pewno sprawia wrażenie, że mają gorzej w życiu. Wychodząc z pomocą oferujemy w Kardamonie cukierki bezglutenowe, ciasteczka amarantusowe, nadziewane kremem orzechowym, herbatniki, amarantus preparowany, ryż preparowany, grykę i inne szybkie przekąski! Zapraszamy! Życie z celiakią może być łatwiejsze.